LIETUVOJE TRŪKSTA INŽINIERIŲ, BET LYGIŲ PROFESINIŲ TEISIŲ JIE VIS DAR NENUSIPELNĖ?

Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) ragina Seimą užtikrinti skaidrų ir konstruktyvų paskutinį Inžinierių profesinės savivaldos įstatymo priėmimo etapą. Po penkerius metus trukusio rengimo įstatymui jau pritarė Seimas, jis perduotas Aplinkos komitetui galutiniam svarstymui. Tačiau LR aplinkos ministerija Vyriausybei pateikė rekomendaciją, kuria raginama įstatymui nepritarti, nors daugelis ministerijos anksčiau išsakytų pastabų projekte buvo įgyvendintos.
LSIS atstovai pabrėžia, kad inžinieriai siekia teisės patys organizuoti profesinės kvalifikacijos kėlimą ir atestavimą, kaip tai daro architektai, odontologai, turto ir verslo vertintojai, teisininkai ir daugelio kitų profesijų atstovai. Dabar statybos inžinieriai – kone vieninteliai tokio lygio specialistai, kuriems atestatus suteikia tik valstybės įstaiga – Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA). Būtent tai inžinieriai, pasak LSIS narių, laiko profesine diskriminacija.
„Požiūris, kad vien valstybė žino geriau ir turi viską kontroliuoti, vis dar būdingas kai kurioms posovietinėms kultūroms. Daugumoje Europos valstybių egzistuoja vienokia ar kitokia profesinė savivalda – Inžinierių rūmai, Inžinierių taryba, Architektų ir inžinierių rūmai ir panašiai“, – teigia inž. Robertas Encius, LSIS direktorius.

Pakeitimai atlikti pagal ministerijos pageidavimus
LSIS pažymi pasigendą nuoseklumo: projekto rengimo metu inžinierių bendruomenė nuosekliai ieškojo kompromisų su Aplinkos ministerija. Nors iš pradžių LSIS pasisakė prieš privalomą narystę profesinėje organizacijoje, vėliau pritarė įstatymo redakcijai su privaloma naryste, kaip siūlė Aplinkos ministerija.
Nepaisant šių kompromisų ir, pasak autorių, ypač brandžiai ir atsakingai parengto įstatymo projekto, Aplinkos ministerija dabar ragina Vyriausybę jam nepritarti.
„Aplinkos ministerijos nepritarimas yra nelogiškas ir prieštarauja nuostatai dėl biurokratijos mažinimo statybos sektoriuje. Valstybė imasi jai nebūdingų funkcijų. Kur lėšų taupymas? Be to, Statybos sektoriaus vystymo agentūra jau dabar yra perkrauta dideliu darbo krūviu“, – sako inž. Vidas Šlivinskas, LSIS Panevėžio apskrities bendrijos pirmininkas.

Profesinė savivalda būtina kokybės užtikrinimui
Inžinieriai taip pat kritikuoja esamą kvalifikacijos vertinimo praktiką, kuri, jų nuomone, dažnai neatspindi realios kompetencijos.
„Manau, inžinierių sąjunga savo patirtimi yra daug stipresnė nei valstybinė agentūra. LSIS vienija daugybę inžinierių su įvairia ir daugiamete patirtimi. Klausimas, kiek patirties turi agentūros darbuotojai, kurie vertina mūsų patirtį kas penkerius metus ir ne visada adekvačiai“, – komentuoja inž. Vitalijus Vapsva, AB „PST“ statybų vadovas.
„Jei jiems būtų taikomi tie patys kriterijai kaip inžinieriams, kažin, kokia būtų Architektų bendruomenės dalia. Tad kyla klausimas – ar čia ne dvigubi standartai? Ar tai ne institucinis pasirinkimas viena profesija pasitikėti, o kitą – nuolat laikyti „prižiūrima“? Didžiuojuosi būdama inžiniere. Gaila, kad mūsų bendruomenė vis dar turi kovoti dėl pripažinimo, kuris daugelyje Europos šalių jau seniai yra savaime suprantamas“, – pabrėžia inž. Vilma Vaičekauskienė, LSIS Klaipėdos apskrities bendrijos narė.
LSIS tarp savo narių atliktoje anoniminėje apklausoje dauguma pritarė teiginiui, kad „atestavimą ir profesinių kvalifikacijų suteikimą turėtų vykdyti statybos inžinierių savivaldos organizacija“. Vos 3,4 % respondentų neigiamai atsakė į klausimą, ar statybos inžinierių savivalda atneštų naudos šios profesijos atstovams.

LSIS kviečia Seimą palaikyti brandų sprendimą
LSIS ragina Seimo Aplinkos komitetą atsakingai įvertinti įstatymo projektą ir neatmesti brandžių, europietiškos praktika pagrįstų pokyčių.
„Šis sprendimas ne tik nepagrįstas, bet ir atskleidžia sisteminį požiūrį į mūsų profesiją. Inžinerija – tai aukštos atsakomybės, kompetencijos ir nuolatinio tobulėjimo reikalaujantis darbas. Natūralu, kad inžinieriai nori patys spręsti dėl savo profesijos standartų, greičiau atliepti inovacijas ir naujas technologijas, įvesti privalomą etikos kodeksą. Kompromisų kokybės srityje būti neturi, bet procedūros turėtų būti greitesnės ir patogesnės inžinieriams“, – reziumuoja LSIS direktorius Robertas Encius.